15 Ağustos 2011 Pazartesi

Milliyet'in parasız armağanı;Esse Gesse arkası: "Barbo"


           "Barbo" adlı İtalyan çizgi romanının birkaç sayısı; bir dönem Milliyet gazetesince Teksas ve Tommiks arkasında (bir hafta Tom, bir hafta Blek'le birlikte arkalı önlü) verilmişti.

Karelerin bölünüşü ve çizim tarzıyla bana "Ormanın Oğlu" Akim'i andıran "Barbo", bir avukatın başından geçen hayli ilginç maceraları anlatıyor. 

Barbo'nun iki tam maceradan (Otuz Yıl Sonra, Katil Robotlar) oluşan kişisel cildini, yazın bir kez daha okudum. Daha sonraysa Türkiye'deki yayın hayatı, kaç sayı çıktığı vs. hakkında bir şeyler bulmak adına internette arama yaptım. Ne var ki, orijinal adı bizdekinden farklı olduğundan pek bir şey bulabilmiş değildim.

Üyesi olduğum "Altın Madalyon" adlı çizgi roman forumunda konuyla ilgili bir başlık açtım hemen. Hızla gelen yanıtlar hayli tatmin ediciydi. Hem oradan, hem de kendi bildiklerimden hareketle Barbo'yu tanıtmak için bu yazıyı hazırladım. 

***

Orijinal adı “Balboa” olan kahraman, "Martin Mystere" tutkunlarına yabancı gelmeyecek Çizgi Roman Senaristi "Sauro Pennacchioli" tarafından yaratılmış. 

İtalya'da 67. sayıya kadar "Ronny Balboa"; bu sayıdan itibaren de konunun gidişatıyla ilgili olarak "Ronny Ross" adıyla yayınlanan dizinin yayıncısı "Play Press". 

1996 yılında; 81. sayısında yayın hayatına son verilen dizinin her bir macerası doksan altı sayfadan oluşuyor. Kahramanlar:
Ronny Barbo: Babası suçsuz yere idam edilince avukat olmaya karar vermiş, ölüm cezasından hayatı boyunca nefret etmiş. Annesini de erken yaşta kaybeden avukat, üstün zekası sayesinde en zor davaları dahi çözebilme yeteneğine sahip. Bu yönüyle hakim karşısındaki "rakibi"ne soğuk terler döktürüyor. 

Cnut: Dış görünüş olarak Arnold Schwarzenegger'den esinlenilerek yaratılmış Dedektif Cnut, eski bir polis memuru. Kız kardeşi; Debra'ya karşı çok koruyucu. 

Debra: Cnut'un kardeşi Debra, sarışın ve oldukça güzel bir kadın. Sekreteri olduğu Barbo'ya platonik aşık. 

Adam: Bilgisayar ve teknolojik aletler konusunda uzman. 

Gazeteci Sonny: Barbo'nun sevgilisi. 

Komiser Simpson: Hukuksal konulara müdahale ettiğinden Barbo'yla sık sık ters düşer. Hatta onun azılı bir düşmanıdır. 

Kapak resimleri:
Bizdeki kapaklarını Türk bir ressam çizmiş. Ama o çizimlerdeki yoğun aksiyonun tersine, "Avukat Ronny Barbo" kavgacı bir tip değil. En azından okuduğum kadarıyla öyle, şimdiye kadar elinde silah falan görmedim. 

Orijinal "Barbo" kapakları: (Resimlerin büyük halleri için her birinin üzerine tıklayabilirsiniz.)Not: Başlıktaki "Parasız Armağan" söz öbeği dikkatinizi çekmiştir büyük ihtimalle. "Parasız armağan mı olur?" diye sormuşsunuzdur. Eğer öyleyse kapağa dikkat:

Yorum Gönder