3 Ocak 2013 Perşembe

Fantom, Mandrake ve Gordon Dünya'yı kurtarırken...


Sihirbaz Mandrake ve yardımcısı Abdullah, ormanda on kaplan gücünde olduğu söylenen Kızılmaske (Fantom) ve geleceğin dünyasında o gezegen senin bu gezegen benim dolaşan Flash Gordon... 


Kızılmaske orijinal renginde
Bu üç çizgi roman kahramanının bir arada maceralar yaşadığını düşünün. İyi, güzel de nasıl mümkün olacak bu, dediğinizi duyar gibiyim –demediniz mi, olsun anlatayım yine de... 

Bildiğiniz gibi, Fantom'luk mesleği babadan oğula aktarılır. Zamanı gelen oğul, ki adı her zaman Kit Walker olmak zorundadır, dünyanın neresinde olursa olsun, önce gerçek kimliğini öğrenir. Ailesi bildiği insanlar aslında gerçek ailesi değilse de alıştığı düzenden kopmak istemez. Ama tüm çabalarına rağmen, kaderden kaçılmaz, istese de istemese de Kafatası Mağarası'nın o rutubetli havasını soluyacak ve o rahatsız giysiyi giyecektir. 


Afrika’nın yerlisi pigmeler nereden bilsin kazın ayağının nasıl olduğunu? İnanırlar ki Fantom hep aynı Fantom. Adı bile “Ölümsüz Ruh” olan birinin gerçekte ölümlü olması beklenebilir mi? Yalnızca Guran (Fantom’un akıl hocası) bilir işin aslını. O da çaktırmaz zaten. 
Guran ve Şeytan
Hal böyle olunca da dünyaya gelmiş yirmi küsuruncu Fantom da buraya kadar aynı şeyleri yaşar. Ama artık dünyanın geçmişten daha önemli sorunları vardır. Yani, yok korsanmış, çeteymiş, hırsızmış, katilmiş, vesaireyle uğraşılacak zaman yoktur. Onun yerine mücadele edilecek, habis ruha sahip bir kötülük abidesi vardır, Gordon’un da yaşadığı bu çağda... Evet, bildiniz: Ming! İki de bir ne yapsam ne etsem de dünyayı ele geçirsem, herkese hükmetsem diye çırpınıp duran "Ming" adlı bu yeşil tenli melun, her girişiminde karşısında hayatlarını dünyayı korumak gibi ulvi bir göreve adamış bir oluşum bulur. (Hayır, adama sorsan, ele geçirip ne yapacaksın dünyayı, diye bi' tane mantıklı sebep gösteremez, vizyonu dar abi, adamın. Klasik uzay çağı kötü adamı mantığıyla hareket ediyor-Bu arada uzay çağı dediğime bakmayın, aslında 2015 yılında geçiyor 1986-87 yapımı bu çizgi dizi...) 
Ming
 Bu grubun ismi “Defenders of the World” yani “Dünya’yı Koruyanlar”dır. Kıdemli üyeleri Fantom, Mandrake, Abdullah(Lothar)  ve tabii ki Ming’in ezeli düşmanı Flash Gordon olan bu grupta aynı zamanda ilginç bir şekilde bu kahramanların çocukları da vardır. (Bizde olsa "çoluklu çocuklu adamın derdine bak, gül gibi karısına yazık, piuu" der, ayıplarlar- bkz. Bizden niye süper kahraman çıkmaz? - Tabii bir de Gordon, Mandrake ve Abdullah'ın oğlu varken Kızılmaske'nin kızının oluşu akıllara Dede Korkut Hikayeleri'nden Dirse Han Oğlu Boğaç Han'ın giriş bölümünü getirir.) 


"Defenders of the Earth"ün çizgi romanını okuyamadım ve çizgi filminden yalnızca birkaç bölüme ulaşabildim. O yüzden hakkında ayrıntılı bir değerlendirme yapmam mümkün değil. 

Onun yerine, şunu söyleyeceğim: çocuklarınıza şimdilerin "gereksiz şiddet barındıran" ya da yaşa uygun olmayan garip çizgi filmlerini (isimlerini vermekten kaçınmıyorum, hangi birini yazayım) izleteceğinize bir on-on beş sene kadar geriye gidip daha faydalı olacak yapımları izletseniz daha mı iyi olur acaba sayın ebeveynler? :) Misal bi' Defenders of the Earth, bi' Red Kit, bi' Scooby Doo, bi' Jetgiller, en olmadı Taş Devri, Pokemon, Şirinler, Ninja Kaplumbağalar... Bunlar güzel şeyler... 

Çocukluğunu çizgi film izleyip, çizgi roman okuyarak geçiren insanların diğerlerine göre daha mutlu oldukları ve bu kişilerin işledikleri suç oranlarının daha düşük olduğu yapılan son araştırmalarda ortaya konmuş mudur, bilmem. Ama bana sorarsanız Şirinler izlemiş birinden zarar gelmez, evet, kesinlikle güvenebilirsiniz bu insanlara. 

Neyse, sizi daha fazla tutmayayım, zaten bu satırları okuyorsanız siz de çizgi film seversiniz. Buyurun çizgi filmin jenerik bölümüne: 


Not: Çizgi film demişken, FrpNet'ten tanıyacağınız Kayra "Keri" Küpçü'nün "Çizgilerin Gücü Adına" adlı ansiklopedik kitabı Gerekli Şeyler'den çıktı, okudunuz mu? Ben henüz edinemedim ama yeri gelmişken söyleyeyim dedim :)


2 yorum:

Mr. Aşkın Güngör dedi ki...

Çok keyifliydi. Diziyi merak ettim. Bakalım torrentte var mı? Teşekkürler Mustafa.

Kültürel Güncel dedi ki...

Ben teşekkür ederim :) Umarım bulursunuz.