8 Kasım 2011 Salı

08:00 - Gecenin sonunda oyun bitecek, bir kişi için...


Fantastik edebiyat sitesi Kayıp Rıhtım'da öykü, röportaj ve incelemeleri de yayımlanan Gazeteci Alper Kaya'nın ilk romanı 08:00, kısa süre önce raflardaki yerini aldı. Aşağıda romanın konusunu ve yorumumu görebilirsiniz. 


Kitabın konusu:
Tek ortak noktaları gecenin bir vakti izbe bir barda birkaç kadeh devirmek olan birkaç kişi bir anda kendilerini aynı masada oturmuş, rus ruleti oynarken bulur. Ve sahibinin "hatırlatma tabancası" adını taktığı tabancayı eline her alan, kirli geçmişiyle "belki de son kez" yüzleşmek zorundadır.

En az masadakiler kadar "kirli" tabancanın içindeki tek kurşun, masadakilerden birinin beynini delip geçmeyi, vızıldayarak oyununun bitiş düdüğünü çalmayı bekliyor. Gecenin sonunda bir kişi, tabancadan çıkacak kurşunla ölecek. Ama bu kim olacak? İşte bunun yanıtı kitapta!..

***

Akıcı bir dille yazılmış roman, 112 sayfadan oluşsa da "bir romana, roman özelliği kazandıran şey" onda mevcut. Yani karakterler detaylıca anlatılmış. Üstelik bu detaylar "geriye dönüşler"le sağlandığından, sıkıcılıktan uzak. Kahramanların(anti kahraman desek daha mı doğru olur?) üçüncü sayfa haberlerinden fırlamışçasına canlı oluşu da gerçekliği artırmakta.Sıkı bir polisiye okuru olduğum söylenemez. Bu yüzden diğer polisiye yapıtlarıyla karşılaştıramam 08:00'i. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Eğer merak unsurlarıyla iyice bezenmiş, bir çırpıda okunabilen -ya da şöyle söyleyeyim: kendini okutturan- bir kitap tavsiyesi isterseniz size 08:00'i öneririm.

Gelelim kitabın arka kapağında yer alan yazar yorumlarına:

"Alper Kaya’nın 08.00 adlı romanı birkaç şekilde sizi şaşırtacak. Öncelikle, genç bir yazarın karakter çözümlemelerinde ulaştığı nokta çekecek dikkatinizi, sonra da aynı öykünün başkalarının gözünden ilmek ilmek örülüşündeki farklı kurgusal yapı. 08.00 bir romandan çok –dilimize ‘romancık’ ya da ‘uzun öykü’ diye çevrilebilecek– bir ‘novella’. Ancak mütevazı hacmine karşın, okurda derin izler bırakma kudretini taşıyan bir metin de aynı zamanda. Alper Kaya’nın edebi yolculuğu nerelere dek ulaşacak, şu anda kestiremiyorum. Ama içimden bir ses, Alfred Hitchcock’un ruhunun onda hayat bulduğunu fısıldıyor. 08.00′daki kurgusal yapı ve karakterlerin taşıdığı gizemin çözülmesinde kullandığı üslup bunun en önemli göstergesi."
Aşkın Güngör

"Genç dostum Alper Kaya “on parmağında on marifet” tanımlamasına son derece uygun birisi.Siyasetten spora, sanattan gazeteciliğe kadar geniş bir yelpazede imza attığı başarılı işlerle medya dünyasının dikkatini çekmeyi başardı. Ve şimdi 08.00 isimli bu ilk romanıyla edebiyat dünyasının da dikkatini çekmeye hazırlanıyor. Kaleminin kıvraklığı ve dilinin akıcılığıyla okuyucunun beğenisini kazanacağını tahmin ettiğim 08.00, polisiye ve gerilim türünün iyi bir örneği olacak gibi duruyor. Genç dostuma edebiyat yaşamında başarılar dilerim. Yolun açık olsun Alper Kaya."
Şebnem Pişkin
"Gerilimin soluksuz devam ettiği, bilinmezlerle örülmüş ve beklenmedikleri birleştiren siyah beyaz atmosferli bir kurgu."
Korkut Aldemir

"Alper Kaya iyi bir eleştirmen olduğu kadar başarılı bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Geçmişleri sırlarla dolu gerçekçi karakterler, iliklerinize kadar hissedebileceğiniz detaylı betimlemeler ve oldukça enteresan bir hikaye."

M. İhsan Tatari


Alper Kaya kimdir?

6 Ocak 1990'da Ankara'da doğan Alper Kaya, 2008'de eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde devam ettirmeye hak kazandı. Yerel gazetelerde spor yazıları yazarak medyaya adım atan Kaya, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2010 Spor Köşe Yazısı Övgü Ödülü’nü kazandı. Yazdığı kırkı aşkın kısa öykü, bazı internet siteleri ve dergilerde yayımlandı.


Alper Kaya internet sitesi: http://www.alperkaya.org
08:00 internet sitesi: http://0800roman.com/
Kitabı internet üzerinden satın almak için:  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=587410

Hiç yorum yok: