8 Ağustos 2011 Pazartesi

İyi kedi - kötü kedi!


"Kötü Kedi" olur da "İyi Kedi" olmaz mı?
Kötü Kedi Şerafettin
         Kötü Kedi Şerafettin'in yeniden yayınlanacağı duyurulduktan hemen sonra aklıma gelmişti: Bir mizah dergisinde "İyi Kedi Yusuf" diye bir köşe vardı bir zamanlar. Ama hangi dergideydi? Düşündüm, durdum. Sonunda birkaç çekmece içine sıkış-tıkış istiflediğim eski mizah dergilerimin arasına daldım. Ve nihayet buldum aradığımı. Bahadır Baruter tarafından çizilmiş "İyi Kedi Yusuf" Kemik'teymiş. Ama henüz bağımsız bir dergi olmadan önceki, Lombak'ın içinden iki üç sayfa olarak çıkan, "köşelerden kes, katla, al sana dergi" tarzı, deneme aşamasındaki Kemik'te.


Gelene geçene sevgi -ve bazen yanda görüldüğü üzere papatya- dağıtan, küçük çocukların yüksek yerlere kaçan toplarını kurtaran, iyilik gönüllüsü, yardımsever, temiz kalpli Yusuf; tüm maceralarının son karesinde "iyiler erken ölür" tezini kanıtlıyor. 

Bülent Üstün'ün Kötü Kedi Şerafettin'ine karşı bir "nazire" niteliğinde olan "anti-kahraman" Yusuf, "ya tam tersi olsaydı"cılar için de birebir.  

Yayın hayatı da ömrü gibi kısa. Yanılmıyorsam sekiz ya da dokuz macerası var.

Tabii bu köşe Kötü Kedi Şerafettin'den esinlenerek oluşturulmuş tek örnek değil. Bir başka örnek "Göxel" lakaplı usta karikatürcünün elinden çıkma: "Denyo Kedi Muhittin". Yukarıda başlık tasarımını gördüğünüz köşeyi okumak isterseniz: Lombak eki Kemik'in 10. sayısını bulmanız gerekiyor. Yusuf'un maceraları ise 1.'den 9. sayıya kadar. Bulunması zor ama imkansız değildir herhalde. İlgilenenlere duyurulur. :)

1 yorum:

mit dedi ki...

Eskiden kötü kedi deyince Heathcliff gelridi aklıma ama o bile Şero'nun yanında melek kaldı :) İyi kedi de enteresanmış hani...