19 Aralık 2010 Pazar

TARKAN: Attila'nın Kırbacı

Tarkan… Büyük Usta Sezgin Burak’ın ünlü çizgi romanının başkahramanı... Yayın hayatına Hürriyet Gazetesi’nde ‘‘tefrika’’ adı verilen günlük bantlar halinde başlayan Tarkan, farklı anlatım tekniğiyle diğer çizgi romanlardan ayrıldı,  sinemaya uyarlandı ve tam bir kült haline geldi. Öyle ki; o dönem birçok insan yeni doğan erkek çocuğuna onun ismini verdi!..


Sezgin Burak
Tarkan’ın doğuşu: Sezgin Burak, 1965 yılında, İtalya’da ''El Cougar'' ve ''Colosso'' adlı çizgi roman kahramanlarını çiziyordu. Ama onun daha büyük bir hayali vardı; bir Türk kahramanın maceralarını çizmek!..

  Bu amaçla, Hun Hakanı Attila hakkında zengin bir arşive sahip Avrupa kütüphanelerinde derin bir araştırmaya yaptı ve Hunlar’ın Avrupa’ya büyük bir korku salmış; bunun neticesinde de onlardan saygı görmüş olduklarını gördü.


Attila

  Yaratmak istediği kahraman kafasında yavaş yavaş belirmeye başlamıştı. Ülkesinin sınırlarını Avrupa içlerine kadar genişletmiş olan ve Roma'ya, Papa 1. Leo’nun ayağına kadar gelip şehrin teslim olduğunu belirtmesi üzerine şehre girmekten vazgeçen Avrupa Hunlarının Hakanı, nam-ı diğer; ‘‘Tanrının Kırbacı’’Attila yaratacağı kahramanın bir parçası olmalıydı…


  Muazzam büyüklükteki bu imparatorluğun doğu-batı arası iletişimini sağlayacak habercileri vardı. Haberciler gözü pek yiğitler arasından seçilirdi. Her biri birer cesaret timsaliydi. İşte bu araştırmaları sonucunda aradığı kahramanın Attila dönemindeki habercilerden biri olmasına karar verdi. Dönemin giyim-kuşamını da inceleyen Sezgin Burak, Türkiye’ye dönmeden önce, yarattığı kahramana son şeklini verdi; böylece kahramanının ismi ‘‘Tarkan’’ oldu. Aslında Burak kahramanı belirlerken, Şahap Ayhan ve Ayhan Erer'in 1947'de ''Çocuk Haftası'' dergisinde çizdikleri ''Attila Geliyor'' eserinin Tarkans isimli karakterinden etkilenmiştir. Hatta bazılarına göre Tarkans'ın geliştirmiş halidir onun kahramanı... 
 
Tarkan nasıl biridir?
Onu emziren kurtla birlikte
  Yaratıcısına göre; ''Tarkan'' Türk gücünü yansıtan bir sözcüktür ve Türk kanı taşıyan kahraman anlamındadır. 

  Düşmanları olan Romalılar, Vandallar, Vikingler ve Çinlilerle mücadele eden Tarkan, yerine getirilmesi zor; hatta birçokları tarafından cesaret dahi edilemeyecek görevlere gözü kapalı dalar. Ulusunun yükselmesi için gözünü budaktan sakınmaz…
   
 Tarkan maceralarında yalnız değildir elbet... Yanından asla ayrılmayan, aynı zamanda Türk Mitolojisi’nde de geniş yer bulan bir de ‘‘bozkurt’’ vardır. Neredeyse ‘‘yediği içtiği ayrı gitmeyen’’ kurtla bu kadar yakın olmalarının temelinde ikisinin de bebekken aynı kurt tarafından emzirilmiş olmaları yatar. Düşmanla karşılaştığında kurta böyle seslenir; ‘‘Atıl kurt!’’ Bu cümle çok yaygınlaşmış ve benimsenmiştir.

 Tıpkı Karaoğlan gibi ''biraz'' çapkındır. Onu gören birçok kadın cesaretinden ve yakışıklılığından çok etkilenir ve ona aşık olur.

Sezgin Burak'ın Vefatı ile yarım kalan bir macera:
  Tarkan, 1967’de çizgi bant halinde başladığı serüvenine; ne yazık ki 11 yıl sonra yani 1978’de yaratıcısı ve çizeri olan Sezgin Burak’ın vefatıyla birlikte veda etmek zorunda kaldı.

   Haksızlığın önünde boyun eğmeyen, yılmaz ve cesur yapısıyla -her ne kadar kurmaca da olsa- saygıyı hak eden Tarkan’ın maceraları şimdilerde yeniden ve kaliteli bir şekilde basılıyor. Renkli ve dergi formatında olan bu çizgi romanların yeniden basılması gayet iyi ama internetten yaptığım kısa bir araştırmaya göre okurlar fiyattan biraz şikayetçi!.. Hatta bazı okurlar ayrıca siyah-beyaz ve küçük boyutta basılsın, böylece hem fiyat düşer, hem de rafta daha iyi durur, diye düşünüyor. Benden söylemesi…
                                                                                                                           
Tarkan Maceraları: 21 ciltten oluşan 15 macerası vardır. Son macerası yarım kalmıştır.

 * Mars'ın Kılıcı - 1967
  * Margus Kalesi - 1967
  * Bayraktaki Canavar - 1967
  * Dehşet Kulesi - 1968
  * Maryo'nun Kuşları - 1968
  * Kuzey Canavarları - 1968-1969
  * Honoriya'nın Yüzüğü -1969
  * Korkunç Takip - 1968
* Gümüş Eyer - 1969 - 1970
* Viking Kanı - 1970- 1971
* Altın Madalyon - 1972
* Kuzeyde Dehşet Var - 1973
* Güçlü Kahraman - 1973
* Kurt Kanı – 1974
* Milano'ya Giden Yol - 1978
Kartal Tibet Tarkan rolünde
Sinemada Tarkan:
Viking Kanı
   Sinemaya ilk aktarılan Tarkan macerası gazetede tefrika edilen ilk Tarkan macerası ‘‘Mars’ın Kılıcı’’ydı. Filmde Tarkan’ı Kartal Tibet canlandırıyordu. (Kartal Tibet daha önce Suat Yalaz’ın Karaoğlan’ını da başarıyla canlandırmıştı.)

  Bu filmi 1970’de ‘‘Tarkan: Gümüş Eğer’’, 1971’de ‘‘Tarkan: Viking Kanı’’, 1972’de ‘‘Tarkan: Altın Madalyon’’ ve 1973’te ‘‘Tarkan: Güçlü Kahraman’’ takip edecekti.
''Korsan'' Tarkan filmi


  Aslında ilk filmden kısa zaman önce bir Tarkan filmi daha çekilmişti; ‘‘Bozkırlar Şahini Tark-Han’’. Ama bu film için Sezgin Burak’a telif hakkı ödenmemiş, üstelik hak iddia edilememesi için ‘‘Tarkan’’ yerine ‘‘Tark-Han’’ adı kullanılmıştır.
 
  Kendini asla tekrar etmeyen, özgün bir karakter yaratmış, -birkaç başka isimle birlikte- bizim de çizgi roman kahramanımız var diyerek gururlanmamızı sağlayan, sonsuz saygıyı hak eden Büyük Usta Sezgin Burak’ı bir kez daha saygı ve sevgilerimizle anıyoruz…

Hiç yorum yok: