14 Eylül 2010 Salı

Sherlock Holmes Çılgınlığı Yeniden Başlıyor Gibi

   Fanatikleri Sherlock Holmes'un, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı bir karakter olmadığı ve bir zamanlar yaşadığı konusunda hemfikir. Tıpkı 21/2 Baker Street'in de onun adresi olduğundan emin oldukları gibi...

   İddialarına göre; öykülerin gerçek yazarı Dr. Watson'dur ve Conan Doyle yanlızca onun yayın yönetmenliğini yapmıştır.


   Conan Doyle ek gelir sağlamak için yazarlık yapan bir doktordu. Hayran olduğu büyük yazarlar gibi kendisi de bir dedektif yaratmayı düşündü. Hayal ettiği kahraman sıradışı ama bilimsel tekniklerle çalışan biri olmalıydı. Ana karakterin yanına da öykülerin anlatıcılığını üstlenen ve daha az dikkat çeken bir yardımcı gerekliydi. Böylece 1887'de Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson karakterleri doğmuş oldu.

   Elli altı öykü ve dört romandan oluşan uzun bir serinin ilk ürünü Kırmızı Leke bir yıl sonra yayınlandı. Sonraki birkaç yıl içinde de Sir Conan Doyle dünya çapında bir üne kavuştu. 

 Doyle aslında bir tarihi roman yazarı olarak ünlenmek istiyordu. Bu yüzden Holmes karakterinden hoşlanmıyordu. Hatta yazarın kini o kadar büyüktü ki; Son Soruşturma isimli macerada ünlü dedektifin azılı düşmanı Prof. Moriarity, Holmes'u öldürmüştü.

Ama halktan gelen aşırı tepki yüzünden ve yazdığı tarihi kitapların beklediği ilgiyi görememesinden olacak -her ne kadar sevmese de- onu diriltmek zorunda kaldı. Çok geçmeden de onun adı altında gerçek bir kült oluştu. Hakkında birçok film, belgesel çekildi, çizgi romanlar çıktı. En önemlisi de tutkunlarının Holmes için Baker Street'de bir müze açması oldu.(Kaç hayal kahramanına nasip olmuştur ki?)

Plato Yayınları - Roman
  Ünlü dedektif aslında çağına göre aykırı biriydi. Kuralsız yaşayan Holmes uyuşturucu kullanıyordu ve eğer aldığı dava gerçekten onu cezbetmişse ücretsiz de çalışabilirdi. Bohem bir yaşam sürmesine rağmen dünyanın birçok yerinde fanatikleri olan Holmes'un hayranlarının kurduğu birçok dernek vardır. Bunlardan en önemlisi New York'daki Baker Street Irregulars'dır. BS Irregulers 1934'den beri gönüllü faaliyet gösteriyor.

  Hakkında bu kadar film, belgesel, TV dizisi, roman ve çizgi roman çıkan kahramanın öyküleri ülkemizde tekrar çizgi roman ve roman şeklinde yayınlanmaya başlandı. 2009'da çıkan ve akıcı bir senaryoya sahip Sherlock Holmes filminin de bunda büyük katkısı vardır.

NTV Yayınları/ Çizgi Roman
Martin Mystere / Sherlock Holmes'un Dönüşü
Bu yazıdan geriye iki soru kalıyor; hayranlarının da inandığı gibi acaba Holmes gerçekten yaşadı mı ve Dr.Watson öykülerin gerçek yazarı mı? Büyük ihtimalle bu soruların cevabını asla öğrenemeyeceğiz. Ve sonsuza dek büyük bir muamma olarak kalacak...

Bu arada: (Konuyla tam alakalı değil ama)
Çok satanlar listesinde uzun zamandan beri çizgi romanlara rastlamıyoruz. (Dünya Klasikleri uyarlamalarını saymazsak.) Çizgi romanlar çıkmaya yine devam ediyor ama 60'lı 70'li yıllardaki kadar büyük bir çılgınlık hala yok. Tabii çizgi romandan kastımız; belli bir kahramanın maceralarını anlatan, Martin Mystere, Zagor, Swing gibi birşey. Şahsen ben her ay Martin Mystere alan biri olarak çizgi romanın eskisi gibi altın günlerini yaşamasını da isterim. O günleri yaşamamış olsam da babamın tam bir çizgi roman hastası olması benim de onun gibi çr tutkunu olmamı sağladı. Neyse nereden nereye geldik.
Söz veriyorum; en kısa zamanda çizgi roman konusuna da değineceğim.


Yararlandığım kaynaklar:
- Türkçe Vikipedi - Sherlock Holmes
- İngilizce Vikipedi - Sherlock Holmes
- İngilizce Vikipedi - Baker Street Irregulars
- Ekşi Sözlük - Sherlock Holmes

Ve...
- Yaşlı Marty Amca (Martin Mystere / Sherlock Holmes'un Dönüşü)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Conan Doyle'un kahramanını kıskandığını bilmiyordum. :) Çok ilginç.