Röportajlar:

Deniz Kestane, Tolga Güleç, Anıl Gürak, Aşkın Güngör, Erdoğan Oğultekin, Semra Can, Yalın Alpay, Lami Tiryaki, Yıldırım Örer, Ümit Kireççi, Mehmet Çağçağ, Ege Görgün, Şebnem Pişkin, Ömer Muz, Tayyar Özkan, Rahmi Turan, Fuat Aktüre, İsmail Kemal Çiftçioğlu ...

İSMAİL KEMAL ÇİFTÇİOĞLU

 Birkaç ay önce internette, "ilk Türk bilimkurgu filmi" olarak nitelenen orta metrajlı bir film yayımlandı: “Eski Dünyanın Orduları”. Maddi bakımdan bir destek çıkanı olmadan iki öğrenci tarafından tamamlanan bu film, çok kısa zamanda binlerce izleyiciye ulaştı.

Filmi henüz izlemediyseniz, bu yazı sizin için bir fırsat. Senarist, yönetmen ve oyuncu olarak karşımıza çıkan İsmail Kemal Çiftçioğlu'yla yaptığım röportajı okuyup, yazı bitiminde filmi izleyebilirsiniz.

İsmail Kemal Çiftçioğlu, çocukluğundan beri sinemaya ilgisi olan; fantastik, bilimkurgu ve tarih dışında çizgi romanlardan da hoşlanan biri... Çiftçioğlu'nun hayatı, gelecek planları ve çok izlenen filmi üzerine bu röportajı okumanızı tavsiye ederim. 

FUAT AKTÜRE:
Daha çok İtalyan ekolünden çizgi romanlar yayınlayan, güzel işler yapan 1001roman Yayınevi'nin sahibi ve Çizgi Roman Derneği'nin yeni başkanı Fuat Aktüre'yle röportaj yaptım. Zaman ayırıp, sorularımı yanıtladığı için kendisine çok teşekkür ederim. 

Kültürel Güncel: Öncelikle yaşantınızdan bahsedebilir misiniz? Nelerden hoşlanırsınız?
Fuat Aktüre: Kitap,müzik ve koleksiyon yapmak benim vazgeçilmezlerim. Mesela, Forklift model koleksiyonu yapıyorum ve yaklaşık 500 adetle dünyada ilk 10 içindeyim. Balık tutmak, fotoğraf çekmek gibi hobilerim de var.


RAHMİ TURAN:
Yayın sorumlusu olduğu bütün gazeteleri yüksek tirajlara ulaştırmasıyla ve en önemlisi yarattığı “Kara Murat” karakteriyle ünlenen Rahmi Turan şimdilerde Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazıları yazıyor. Turan, defalarca beyaz perdeye uyarlanan Kara Murat’ın ilk filmi dışında pek de memnun değil.

Yenilenen kostümü ve tabii ki değişen başrol oyuncusuyla Kara Murat’ın yeni filmi yıl sonunda gösterime girecek. Aşağıdaki röportajda üçlemenin ilk filmi olan ve Aralık 2011’de gösterime girmesi planlanan “Kara Murat Mora’nın Ateşi” hakkında da bilgiler bulacaksınız. Hatta filmin ilk fragmanı da aşağıda mevcut. 
İşte Rahmi Turan’la hayatı, gazeteleri ve Kara Murat hakkında yaptığım röportaj:
Kültürel Güncel: Hayatınızı kısaca özetler misiniz? Nelerden hoşlanırsınız?


Rahmi Turan: 1939 yılında, İstanbul Kadıköy'deki Haydarpaşa Nümune Hastanesi'nde doğmuşum. Fakat nedense babam nüfus kâğıdına "Doğum yeri: Bilecik" diye yazdırmış.TAYYAR ÖZKAN:

Dünyaca ünlü çizgi roman ve karikatür ustamız Tayyar Özkan’ın yapıtı Caveman (Mağara adamı) Mart başında renkli olarak ilk kez Türkiye’de satışa sunulacak.

          Yeni kitap öncesi Tayyar Özkan’la hayatı, Caveman, Türkiye’de çizgi roman gibi konularda bir röportaj yaptım. Kendisine beni kırmayıp, teklifimi kabul ettiği ve sorularıma bu güzel yanıtları verdiği için sonsuz teşekkürler!.. Umarım diğer yapıtları da en kısa zamanda ülkemizde renkli olarak basılma imkanına erişir. (Düzeltiyorum, umarım biz o güzel eserleri okuma imkanına erişiriz. :) )


Fazla söze gerek yok. Tayyar Özkan'la birlikte “insanlığın modern görünümlü barbar yanı”nı vurucu bir şekilde dile getiren Caveman’ın dünyasına gidiyoruz… İyi okumalar...


Kültürel Güncel: Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? 

Tayyar Özkan: Ne diyeyim şimdi; "seyahati, müzik dinlemeyi ve kitap okumayı..." diye başlasam bana gülerler.. Onun yerine "Yaşamak için çizen değil, çizmek için yaşayan biri" filan gibi edebi bir laf etsem o da çok felsefi kaçar. "Ooo mirim gene yumurtladınız" derler. :) Ama gerçeği de bu aslında.
ÖMER MUZ:
  
İzlenimci ressamlarımızdan Ömer Muz bir süre önce çıkan Korkut Bey çizgi romanının da yaratıcısı… Uzun süredir çizgi roman dünyasından uzak yaşadığını, kendini sadece resme verdiğini belirten Ömer Muz’la hayatı, resim sanatı ve önceden resimlediği çizgi romanlar hakkında bir röportaj yaptım. Değerli sanatçımıza, sorularımı yanıtladığı için çok teşekkür eder, başarılı çalışmalar dilerim.

Kültürel Güncel: Hayatınızdan biraz bahsedebilir misiniz? Resim çizmekten başka nelerden hoşlanırsınız?Ömer Muz: Benim yaşamımda sanatın dışında birçok geniş bir alanda çok hareketli hobilerim var... Bunların başında motosiklet kullanmak ve doğaya çıkmak gelir... Dağlara gitmek en büyük zevklerimden biridir ayrıca fırsat buldukça ata binerim.


ŞEBNEM PİŞKİN:

          Tuğra, Bir Damladan Okyanusa, İsrafil’in Aynası ve Kırklar Diyarı kitaplarıyla beğeni toplayan ve daha çok fantastik türde eserler veren, tasavvuf konusunda bilgi sahibi Yazar Şebnem Pişkin’le röportaj yaptım.

Kültürel Güncel: Hayatınızdan bahsedebilir misiniz? Neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Şebnem Pişkin: Zaman zaman temposu hızlanan, zaman zamansa yavaş bir tempoda seyreden bir hayatım var. Yılın yarısını Bodrum'da, diğer yarısını İstanbul'da geçiriyorum. Hayatım okumak, yazmak ve ailemle vakit geçirmek üzerine kurulu. Kitap okumaktan, doğayla başbaşa kalmaktan ve tefekkürle zaman geçirmekten hoşlanırım.

EGE GÖRGÜN:

  Ters Ninja'nın kurucusu, popüler kültür yazarı ve çizgi roman aşığı Ege Görgün'le röportaj yaptım. Röportajın sonunda Ege Görgün'ün, daha önce Ters Ninja'da da yayınlanmış, ''Zamansız'' adlı bilim kurgu öyküsünü de okuyabilirsiniz.
Kültürel Güncel: Yaşantınızdan biraz bahsedebilir misiniz?


Ege Görgün: 31 Mayıs 1972 tarihinde Kocaeli’nde doğdum. En iyi arkadaşı televizyon, sinema ve çizgi roman olan çocuklardandım. Ama büyüdükçe arkadaşlarım çoğaldı. Geç de olsa sokağa çıkıp top oynamayı akıl edebildim. Şimdiki hayatım da çok farklı değil. Bir sürü gerçek dostum, arkadaşım var ama sinema, kitaplar, çizgi romanlar da hala hayatımın bir parçası. Tabii futbol da…

MEHMET ÇAĞÇAĞ:

   Çizgisini, esprisini hiç bozmadan yıllardır Leman'da karikatüristlik yapan, Daral&Timsah, Kozzi ve daha birçok kahramanın yaratıcısı Mehmet Çağçağ'la röportaj yaptım.

     Çağçağ, Gırgır'la başlayıp, Limon ve Leman'la devam eden kariyerini hep yükselen bir çizgide devam ettiriyor. Şu sıralar Leman'ın yanı sıra Haber Türk Gazetesi için de çizen Çağçağ'la hayatı ve Leman'ın 1000. sayısı üzerine yaptığım röportaj aşağıda...


Kültürel Güncel: Öncelikle, kendinizden bahsedebilir misiniz? 
Mehmet Çağçağ: Nasıl anlatsam?.. Nerden başlasam?.. Kaç kişiydik o zaman?.. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nde resim eğitimi, Gırgır, Limon, Leman Üniversitelerinde yüksek öğrenim...ÜMİT KİREÇÇİ:
   Çizgi Roman Okurları Platformu'nun kurucusu ve yöneticisi Ümit Kireççi'yle hayatı, Ç.R.O.P ve çizgi roman dünyası üzerine yaptığım röportajın sonunda da Kireççi'nin yayınlamama izin verdiği ''Müzik Ruhun Gıdasıdır'' adlı fantastik öyküsünü bulacaksınız. 

Kültürel Güncel: Hayatınızdan biraz bahsedebilir misiniz? 

Ümit Kireççi: Aslen çocuk tiyatrosu ve organizasyon işi yapmaktayım. Ajans işleri belirli bir vaktimi alıyor. Ama insan kurtlu olunca rahat duramıyor. İ. Ü. Çeviribilim bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Hafta içi üç okulda tiyatro dersi veriyorum. Hafta sonları gösterilerim devam ediyor. Birkaç dergiye ve sanal ortama yazı yazıyorum. Çizgi roman okuyarak eksiklerimi tamamlamaya çalışırken kitap ve araştırmalarla daha iyi çalışmalar yapmanın alt yapısı oluşturmaya çabalıyorum. Arada bir oğlumu ve eşimi görüyorum kısmet olursa. Anlaşılacağı gibi asıl hayatım iş olunca hobilerim de eşim ve çocuğumla vakit geçirmek oluyor. YILDIRIM ÖRER:

İtalya'da çizgi roman sanatını ve dolayısıyla bizleri başarıyla temsil eden çizer Yıldırım Örer’le hayatı ve 'çizgi roman dünyası' üzerine bir röportaj yaptım. 

Kültürel Güncel: Hayatınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Yıldırım Örer: Doğdum ve çizmeye başladım... Bir daha da duramadım, hala çiziyorum...

K.G: Bir röportajınızda babanızın çizim yeteneğinizi hep desteklediğini söylemişsiniz. Peki ailenizden hiç karşı çıkan olmadı mı çizer olmanıza. Yani ne bileyim, ‘‘Yine yap, ama hobi olarak yap!’’ diyen olmadı mı?

Y.Ö: Babam, gerçekten de çizime olan ilgimi hiç kısıtlamadı. Aileden diğer kişilere ise basit bir çocuksu heves gibi görünen bu yeteneğim, çok genç yaşta (17) hayatımı kazandırabilecek ciddi bir mesleğe dönüşünce bir daha da hiç kimseye söyleyecek bir söz kalmadı.

LAMİ TİRYAKİ:
Çizgi roman konusunda ülkemizdeki duayen isimlerden olan Lami Tiryaki tam bir çizgi roman aşığı... 1970'lerden beri hayatını çizgi romanlara adamış Tiryaki'nin koleksiyonunda 10.000'den fazla çizgi roman var. Bir çok çizgi romanda yazılarına rastladığımız Lami Tiryaki'yle; hayatı, ülkemizde çizgi roman sanatı, G.Ferri, Zagor ve daha fazlası hakkında bir röportaj yaptım. 

Kültürel Güncel: Hayatınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Lami Tiryaki: Ben Lami Tiryaki. 1968 Ankara/Elmadağ doğumluyum. 2 yaşındayken babamın işi nedeniyle Urfa’ya göç etmişiz. Urfa’da kaldığımız 15 yıl içinde ilk, orta ve lise eğitimimi tamamladım. Çizgi romanlarla tanışmam da bu dönemde oldu. Çizgi romanla ilk kez 9 yaşımda Zagor okuyarak tanıştım.
  1985-1991 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversite’sinin Kimya bölümünü bitirdim. Deterjan, ilaç ve boya üretiminde geçen kariyerim boyunca çizgi romanlardan ve bilim kurgudan hiç kopmadım. Şimdilerde eşim, kızım, çizgi romanlar ve sporla dolu muhteşem bir hayatım var.

YALIN ALPAY:
İki buçuk yaşında okumayı söktüğü için ‘harika çocuk’ diye anılan ve okula 3. sınıftan başlayan Yalın Alpay, geçenlerde çıkan ve toplamda 20 ciltten oluşacak serinin ilk kitabı ''Genç Mustafa'' kitabının senaristi. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatıyla ilgili yaptığı araştırmalarının verilerini uzun elemelerden geçirerek bu kurmaca çizgi roman senaryosunu yazdı!.. Alpay'ın kitabı, Atatürk'ün Harbiye’yi bitirir bitirmez Sultan II. Abdülhamit’e suikast yapacağı suçlamasıyla tutuklanıp, Saray’da işkence görmesi ve bir ayı aşkın süre hücre hapsinde tutulması ve idamdan son anda kurtulması gibi bugüne kadar pek duymadığımız cinsten olaylardan bahsetmesi ile de iddialı... İşte röportaj;

Kültürel Güncel: Yaşantınızdan biraz bahsedebilir misiniz? Yapmaktan hoşlandığınız şeyler, hobileriniz nelerdir?
Yalın Alpay: Hareketli bir hayatım var. Yurt dışında oldukça zaman geçiriyorum. Özellikle Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde çalıştığım 6 yıl içerisinde, Afrika Çalışmaları Koordinatörü olmam nedeniyle Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Çad gibi pek çok Kara Afrika ülkesinde bulundum. Kinshasa’dan, Paris’e, Amsterdam’dan İstanbul’a yayılan geniş bir yaşamım var. Dünyayı bir bütün olarak kullanabildiğimi düşünüyorum. Bu da düşünsel ve 
yazınsal olarak bana haz veriyor, kendimi biçimlendirmemde etkili oluyor.

SEMRA CAN:
 Mizah Dergisi PENGUEN'de 'Böyleyken Böyle'yi çizen Karikatürist Semra Can'la röportaj yaptım. 

Kültürel Güncel: Yaşantınızdan biraz bahsedebilir misiniz? 
Semra Can: Ev dergi arası yuvarlanıp gidiyorum dersem saçma mı olur bilmem. Ama en zor soruyu başa koymuşsunuz!..ERDOĞAN OĞULTEKİN:
Şimdilerde GIRGIR'da çizen, daha önce birçok farklı mizah dergisinde ve gazetelerde çizimleri yer almış Karikatürist Erdoğan Oğultekin'le röportaj yaptım. Kendisine beni kırmayıp, sorularımı yanıtladığı için teşekkür ederim.
  
Kültürel Güncel: Yaşantınızdan biraz bahsedebilir misiniz? Neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Erdoğan Oğultekin: Profesyonel olarak karikatüristlik, illüstratörlük ve grafikerlik yapıyorum. Dolayısıyla çizgiyle ilgilenmekten, çizmekten çok büyük zevk alıyorum. Günümün büyük bir bölümünü buna ayırıyorum. Bu arada müzik dinlemeyi de ihmal etmiyorum.

AŞKIN GÜNGÖR:


Aşkın Güngör çok yönlü bir sanatçı... Yalnızca bu iki dalda eserler vermiyor, farklı konularda da yazılar, şiirler kaleme alıyor; birçok konuda görüşlerine başvuruluyor...  Kültürel Güncel: Öncelikle yaşantınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Aşkın Güngör: Bir söz vardır, pek severim: "Bir gün kırk sekiz saat olsa. Sekiz saat çalışsak, kırk saat uyusak." Bu örnektekinin aksine, uykuyla arası olan bir adam değilim ben. O nedenle, "Kırk saat çalışsak, sekiz saat uyusak," olurdu bu sözün bendeki karşılığı. Anlayacağınız, yazıyla haşır neşir olan pek çok kişi gibi, zaman konusunda sıkıntı çektiğim söylenebilir.

Crea Kitap'ın Yayın Danışmanı ve Editörü, Astrea Kitap'ın Yayın Danışmanı ve Editörü, BU Yayınevi'nin Görsel Yönetmeni ve Editörüyüm. Bu uğraşlar tek başına bile ciddi zaman gerektirirken, üç farklı yayınevine, hem de farklı branşlarda destek vermek zaman fakiri olmama yol açıyor desem yeridir. Buna bir de kendi kurgularımı yazmam gereken zamanı eklerseniz durumun vehameti ortaya çıkar sanıyorum.

ANIL GÜRAK:
Mizah dergisi GIRGIR'da çizen, ayrıntılı çizimleriyle takdire şayan biriyle; Anıl Gürak'la röportaj yaptım. 

Kültürel Güncel: Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? 
Anıl Gürak: Hayatta çizmekten başka, hiçbir şeyden anlamayan biriyim. Onu da nasıl yapabildiğimi bilmiyorum.Televizyonculuk okudum ama sektörde çalışmayı hiç düşünmedim. Yaklaşık 6-7 yıldır mizah dergilerindeyim. Şu anda Gırgır dergisinde çalışıyorum. Bunun dışında çocuk dergileri ve başka yerlere karikatür-illüstrasyon çiziyorum...

K.G: Karikatür çizmeye nasıl başladınız?
A.G: Çizebildiğimi 4-5 yaşlarındayken farkettim. Önce mağara adamları gibi duvarlara çiziyordum. Kağıt kullanmak aklıma gelmediğinden sanırım. Bu yüzden annemden sıkı bir tokat yemiştim. Ama elime :) Duvara çizdiğim ilk şey de Fred Çakmaktaş'dı... Sonra mizah dergilerini keşfettim ve buradakiler gibi çizmeye başladım. Baktım fena olmuyor, bunları dergilere yollamaya başladım.
Şimdi de o zamanlar karikatür gönderdiğim Gırgır dergisindeyim.

TOLGA GÜLEÇ:
Öyle Bir Geçer Zaman ki'nin Ahmet'i Tolga Güleç'le röportaj yaptım. 

Kültürel Güncel: Yaşamınızdan biraz bahsedebilir misiniz? Hobileriniz/yapmaktan hoşlandığınız şeyler nelerdir? 
Tolga Güleç: 20 Eylül 1981 iskenderun doğumluyum. Aslen İzmir Karşıyakalıyım. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesi Tiyatro/oyunculuk bölümüne girdim. 2009'da mezun olup askere gittim, haziran ayında da bu iş için İstanbul'a yerleştim. Hobim; üretmek. Yapmaktan hoşlandığım şeyler; playstation 3 oynamak,bol bol tiyatro ve sinemaya gitmek ve kitap, dergi, gazete okumak.

DENİZ KESTANE:
 Mizah Dergisi Gırgır'ın arka kapağında çizen Deniz Kestane'yle röportaj yaptım... 

KG: Yaşantınızdan biraz bahsedebilir misiniz?
DK: Deniz Kestane ben. Hayır nickname değil, bizzat adım ve soyadım. 26 yaşındayım. İşletme fakültesini bitirdim. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ni birincilikle kazandım. Uzun süredir mizah dergileri ve gazetelerde karikatürler çiziyor, yazılar yazıyorum, senaryolar kaleme alıyorum.

NOT: Sıralama en yeniden en eskiye göredir.