9 Ağustos 2011 Salı

Gezegen yiyen kozmik sümüklüböcekler

Sihirbaz Mandrake
          Yaz tatilinde okumak için bir komşumuzdan ödünç aldığım Kızılmaske-Mandrake ağırlıklı çizgi romanların biri şu an bu yazıya konu oluyor. Nedeniyse kitapta geçen "Kozmik Sümüklüböcek saldırıları". 

Bilgisayarlarınızın ayarlarıyla oynamayın, doğru okudunuz.      

          Tay Yayınları'nın çıkardığı "Mandrake" serisinin 28. cildinde yer alan "Asi Kaptan" adlı macerada yeryüzünden otuz bin ışık yılı uzaktaki "Magna" ve yakınındaki gezegenlere "kozmik sümüklüböcekler" musallat oluyor. Adına bakıp, "Aman, şimdi başlasa bilmem kaç milyon yıl sürer bitirmeleri. Torunumun torunu bile görmez." demeyin sakın! Her biri devasa büyüklükte ve iri bedenlerini bir nebze de olsa doyurabilmek için her öğün en az çeyrek gezegen yemeden kalkmıyorlar sofradan. (Tamam, sonunu ben uydurdum.)Neyse... Bu arsızları aşıyla kovalamayacağını anlayan "İmparator Magnon" halkını korumak adına kuvvetli bir zehir hazırlatır. Dünya'ya doğru hızla yol alan böceklerle ilgili gerekli önlemleri almak için Mandrake'yle iletişime geçer. "Narg" adındaki sadık(?) bir komutanını da Dünya'ya gönderir. Görevi gerekli önlemleri hazırlamak olan Narg isyan eder. "Burada senin sözün geçmez. Sen git kendi galaksilerini yönet." falan der.

Olaylar gelişir, sümüklüböcekler yok edilir... Dünya asi komutanın gazabından kurtarılır.
*

Macerayı okuduktan sonra dedim ki kendi kendime: "Maazallah ya ileride böyle bir saldırı olur da önlenemezse? Ne diyeceksin 'Kozmik sümüklüböcekler istila etti gezegenimizi.' mi diyeceksin? Rezil olur insan. Dillere düşer. 'İz de bırakıyor mu bari uzayda?' diye sorarlar adama... Aman, aman, düşman başına! Bunlar gelmesin de uzaylılar gelsin istila etsin gezegeni." (Şimdi diyeceksiniz ki: 'bu böcekler de uzaylı sayılmaz mı?' diye. Sayılmaz efenim. Parlak tenli, koca gözlü, koca kafalı uzaylılardan bahsettiğimi ikimiz de biliyoruz.)
*

Günlük mesaimi doldurdum. Son olarak; çocukluk yıllarınızdan da hatırlayabileceğiniz -günün anlam ve önemiyle ilgili- şu dörtlük gelsin Mandrake için:

"Sümüklüböcek, 
Suya düşecek,
Adam olacak, 
Beni dövecek."
Bir çocukluk tekerlemesinden 

8 yorum:

mit dedi ki...

Hehe :) Zamanında ne okurdum Mandrake'nin maceralarını. Çok inandırıcı olmasalar da eğlendiriciydiler. Sümüklü Böcek istilası gibi... Siz benim bir hikayem için kullandığım istilacıları görün bir de :) Gerçi benimki hafif komedi sosunda olduğundan problem yok elbette. Ama Mandrake gibi ciddi görünmeye çalışan eserlerde bu tarz şeyler komik oluyor hakikaten.

Kültürel Güncel dedi ki...

@mit
Yorum için teşekkürler :) Mandrake hakkında buna benzer bir tane daha yazı malzemesi var elimde. Ama onu başka zamana saklıyorum. Maazallah, bir de "Lee Falk'a çok ayıp ettin" falan derlerse diye. :)

Amacım Falk'un yapıtlarını küçümsemek değil. Zaten Kızılmaske'yi çok severim. Ama "kozmik sümüklüböcek" fazla uçuk olmuş.

Son olarak, bahsettiğiniz hikayeyi merak ettim. Adı neydi, yayınlandı mı bir yerlerde?

mit dedi ki...

Falk ile dalga geçmek mi? Amanın! Kızılmaske'nin kuru kafalı yüzüğünü çenemize yeriz alimallah :)

Bahsettiğim öykü bu ayki seçkide yayınlanacak inşallah. Sevgiler...

Kültürel Güncel dedi ki...

:) Sevindim, bugün yarın yayınlarlar o zaman.

Lami Tiryaki dedi ki...

Mandrake maceraları her ne kadar uçuk kaçık görünse de yayınlandığı dönem itibariyle müthiş etkilidir. Hatta Martin Mystere'nin tamamı Mandrake'nin dünyasının modern zamanlara adapte edilerek oluşturulmuştur. Bir çok Martin macerasında Mandrake maceralarına çok açık göndermeler vardır. Bunun en son örneği geçen ay yayınlanan Atlantis'in Sırrı isimli öyküdür. Bir diğerini okurken direk Mandrake okur gibi hissetmiştim. Hani sadece Martin adı Mandrake değildi bir tek. Hangisi olduğunu hatırlayan var mı?..

Selamlar
Lami

Kültürel Güncel dedi ki...

@Lami Tiryaki,
Bloguma yorum yaptığınız için çok teşekkürler. Çok iyi bir Mandrake okuru değilim, ne yazık ki.

Martin Mystere aylık serinin geçen ayki sayısını okumama rağmen, bahsettiğiniz göndermeleri bilmiyorum o yüzden. Merak etmedim değil hani :)

Selamlar

Lami Tiryaki dedi ki...

Martin Mystere 112. sayının adı Atlantis'in Kaderi olacak yanlış yazmışım. Macerada Martin'in yaptığı zaman yolculuğu, Atlantisli polislerin arabaları, tanımadıkları ziyaretçilerle bir miğfer yoluyla telepatik düzeyde iletişim kurmaları vb detaylar tipik Mandrake göndermeleridir.

Almanak serisinden Condominium veya Donald Trump Dünyayı Nasıl Kurtardı? isimli 1990 Almanak hikayesini okuyanların bir de Mandrake maceralarını okuyup tekrar okumalarını tavsiye ederim. Çok şaşıracaklar...

Selamlar
Lami

Kültürel Güncel dedi ki...

@Lami Tiryaki,
Harika bilgiler verdiniz, teşekkürler.

Martin Mystere Almanak maceralarını pek çok kişinin aksine çok severim. Tekrar okuma vakti geldi demek ki... Ayrıca, madem ki başka çizgi romanlara bu kadar ilham vermiş; artık daha fazla Mandrake okuyacağım.