21 Temmuz 2011 Perşembe

Ömrü boyunca çocuk kalacaklar için Aşkın Güngör'den geliyor: Bol Bel

     Yazar Aşkın Güngör; çocuklar, gençler ve genç kalacaklar için fantastik sularda yüzen yepyeni bir dedektiflik serisine imza atmaya hazırlanıyor: "Gizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel'in İnanılmaz Serüvenleri" Serinin ilk kitabı; Sözcük Korsanı, çocuk ve gençlik edebiyatı konusunda deneyimli bir yayınevinden çıkacak. 


Fantastik, bilim kurgu ve çizgi roman okumaktan hoşlanan Bol Bel hakkında, yazarı şöyle diyor:


"(...) Dedektif Bol Bel, ergenlik sonrasında Bırak Artık Çocukluğu Yetişkin Ol Fakültesi’nde (BAÇYOF) okumak zorunda kalan, ancak bundan hiç de hoşnut olmayan biridir. Çünkü orada ‘Çocukları Görmeme Teknikleri’, ‘Dayağa Giriş’, ‘Üç Aşamalı Azarlama’, ‘Çizgiromanları Yakma’, ‘Fantastik ve Bilimkurguyu Kötüleme’ gibi derslere girmek zorundadır. Öyle uyumsuz davranır ki, sonunda ÖBÇOK cezası alarak BAÇYOF’tan atılır. ÖBÇOK, Ömür Boyu Çocuk Olarak Kalmak demektir ve Bol Bel bu cezayı severek kabullenir. Ama böyle olunca yetişkinlerin çalıştığı hiçbir işte çalışamaz. Bir müddet Tilki Tilki Saatin Kaççılık, El Yakmacılık, Kaydırakçılık, Yakan Topçuluk gibi işlerle iştigal etse de sonunda dedektiflik mesleğini icra etmeye karar verir. Doğrusu iyi de olur. (...) "

Gökçe Akgül çizimiyle Bol Bel

Kitabın konusu ilginizi çektiyse sizlere sevindirici bir haber vereyim: Aşkın Güngör, bir yorumunda belirttiğine göre, ikinci kitabın yazımını da bitirmek üzereymiş. Yani Sözcük Korsanı'nı okuduktan sonra çok fazla beklememize gerek kalmayacak. Ben şimdiden sabırsızlanmaya başladım. 


Aşağıdaki bağlantıdan yanda da bir örneği bulunan görsellere bakmanızı öneririm.


Daha fazla ayrıntı ve çizim için: tıklayın

2 yorum:

Mr. Aşkın Güngör dedi ki...

Kültürel Güncel'in değerli yazı emekçisi Mustafa Men'e bir kez daha teşekkürler. Kültürel Güncel'de yer alan her metin biraz daha değerleniyor.

Kültürel Güncel dedi ki...

@Aşkın Güngör,
Ben teşekkür ederim. Aslında daha uzun bir yazı yazmak isterdim. Ama kitabı okuduktan sonra yazmanın daha doğru olacağını düşündüğümden vazgeçtim.