28 Mayıs 2011 Cumartesi

Orhan Veli’den “Aşk Resmi Geçidi”

Orhan Veli Kanık

           Orhan Veli “Aşk Resmi Geçidi” şiirinde, -gizlemeyi tercih ettiği beşincisi hariç-  hayatına giren, âşık olduğu tüm kadınlardan bahsediyor.  

Bazen “Ama yine de görmeyi çok isterim / Kolay mı? İlk göz ağrısı.” diyor samimiyetle ilk aşkını anarak, bazen “Ah güzelim / Ah esmerim”  diye iç çekerek hatırlıyor Nurinnisa’yı, bazen de “…kibar bir kadın. / Ama ben pek varamadım tadına. / Bütün kibar kadınlar gibi / Küpe fiyatına, kürk fiyatına.” gibi esprili bir tutumla söz ediyor bir başka aşkından. 

     İşte tüm bu dizeler Orhan Veli’nin sanat hayatına yayılmış doğallığı, samimiyeti çok güzel özetliyor. 

Şiirinin en romantik dizelerini sona saklayan Orhan Veli  “…Gelelim sonuncuya. / Hiçbirine bağlanmadım / Ona bağlandığım kadar. / Sade kadın değil, insan. / Ne kibarlık budalası / Ne malda mülkte gözü var / Hür olsak der / Eşit olsak der / İnsanları sevmesini bilir / Yaşamayı sevdiği kadar.” diyor ve sonuncu aşkına duyduğu saygı ve sevgiyi bu doğal ve bir o kadar da göz dolduran dizeler ile anlatarak şiirini ustaca noktalıyor.


    Şairin aşklarını anlattığı şiirin ilk dörtlüğünde başlayan doğallık şiirin geneline yansıyor. Bu şiirinde serbest şiirin tüm olanaklarını kullanan Orhan Veli’nin şiirindeki doğallık şiire yeni bir anlam, yeni bir boyut ve sıra dışılık katarak göz dolduruyor birçok şiirinde olduğu gibi yine.

    Bu şiir, Garip akımını ve bu akımın çatısı altındaki şiir anlayışını oldukça net olarak yansıtıyor. Şiirde serbest ölçü tercih edilse de aralara serpiştirilmiş uyaklar ahengi sağlayıp şiire gerekli estetiği katmakta yeterli olmayı başarıyor.

    Orhan Veli şiirde kullandığı rahat üslubu, kendine has dili ve her şeyin şiire konu olabileceğine dair anlayışıyla dikkat çekiyor.

Hiç yorum yok: