8 Nisan 2011 Cuma

Mayıs’ta “Harakiri” var!


Mayıs ayında Kutlukhan Perker, Bahadır Boysal ve Aslan Özdemir editörlüğünde yepyeni bir aylık mizah dergisi çıkacak. Adı “Harakiri”. Dergi henüz çıkmadı, fakat ben çeşitli yazar ve çizerlerinden istediğim bilgiler ışığında yazdım bu tanıtıcı yazıyı.

Bahadır Boysal, Faruken Bayraktere, Behiç Pek gibi ustaların yanı sıra genç yeteneklerin, -laflarından pek hazzetmediğim- Küçük İskender'in (sevenleri alınmasın) yer alacağı dergi hem boyut, hem de içerik bakımından iddialı geliyor.

     Harakiri format olarak tıpkı haftalık çıkan Gırgır, Uykusuz, Penguen ve Leman gibi ama aylık olarak çıkacak. 

Yani kendinden önceki L’Manyak, Lombak ve Koala geleneğini sürdürmeyen bir yayın politikası izleyecek.


Yazar, çizer kadrosuna gelince… Kaliteli ve çoğu yıllardır bu işin içinde olan isimler… Güzel bir yapım olacağı ortada. Uzun süre önce başlayan aylık mizah dergisi eksikliğini giderecek gibi gözüküyor.

***
Elbette, bir süre önce kapanan Koala, yayınına halen devam edilen L’Manyak da aylık mizah dergileri. Ama ben “Kötü Kedi Şerafettin”li, “Rezil-i Rüsvan”lı, “Bülent Üstün”lü, “Göxel”li, “Prifisör Lepistes”li, “Baruter-Solmaz”lı, “Robi ve Cuma”lı dergilerin özlemini duyuyorum. Yukarıda belirttiğim köşeler ve çizerler halen başka dergilerde mizah yapıyor olabilirler. Ve fakat çoğu  mizah dergisi okurunun ortak düşüncesi de benim gibidir;

2000’in başlarına kadar yapılan mizah ayrı bir güzeldir.
***
L'manyak dergisinde çıkan reklam amaçlı karikatür sayfasından örnek kareler 1 

Neyse konu daha fazla dağılmadan biz Harakiri’nin logosuyla devam edelim. “Amaaan! Bir logodan ne olacak ki?” diye sorduysanız yanıtlayayım;

Derginin klasik bir logosu yok ve her sayıda yeni bir logo yaratılacak. Her hafta kapak çizimine göre değişen bir logo göreceğiz. Sıradan olmaması iyi bir özellik olsa da, bir de böyle bir durum var; 
Göz aşinalığı olmadığından kalabalık raflarda fark etmesi biraz daha güç olacak.

Leman'ın 1000. sayı kapağı

Bir süre önce 1000. haftasını dolduran Leman’ın bünyesinde çıkacak olan Harakiri’de, sayfa kalitesi ve boyut olarak Leman 1000. sayısına sadık kalınacak.

Bu yönüyle de klasik dergi formatının dışına çıkılmış olunacağından özel sayıların ("1000. sayı" ve "Bayan yanı") çok tuttuğunu anlıyoruz. 

***L'manyak dergisinde çıkan reklam amaçlı karikatür sayfasından örnek kareler 2 

Merakla beklediğim Harakiri, umarım başarılı ve uzun soluklu bir yapım olur.  Tüm yazar ve çizerlerine şimdiden başarılar dilerim.

Teşekkür: Dergi hakkında bilgi isteğime yanıt veren;
- “Genç Mustafa”nın çizeri Barış Keşoğlu’na;
- “Rezil-i Rüsvan”, “Kravisni Tol Tol” ve Sütaş karikatürleriyle tanıdığımız Faruken Bayraktere’ye teşekkür ederim.("edenzi" de diyebiliriz. :) )

Ayrıca;
Harakiri’nin Facebook hayran sayfası: http://www.facebook.com/HarakiriAylikMizahDergisi

Hiç yorum yok: