20 Şubat 2011 Pazar

Adını aldığı tarihi katedrali yıkılmaktan kurtardı: Notre Dame'ın Kamburu


Notre Dame'ın Kamburu adlı roman 1831 yılında Victor Hugo tarafından yazıldı. Ve kısa sürede popüler olarak genç yazarına büyük bir ün kazandırdı. Dış görünüşü nedeniyle hayatı boyunca dışlanan Quasimodo'nun hazin aşk öyküsünün anlatıldığı roman, adını taşıdığı tarihi kiliseyi de yıkılmaktan kurtardı.  

Victor Marie Hugo kimdir?
Hugo Nopolyon'un ordusunda görevli bir asker çocuğu olarak 1802'de doğdu. Genç yaşta önce bir şiir yarışmasında ödül kazandı. Ardından 1823'de yazdığı ilk romanı "Han d'Islande" adlı romanla birlikte Romantizm akımına katıldı.

Kısa sürede üne kavuşan yazar, hayatı boyunca fikirlerinde büyük dalgalanmalar yaşadı. Hatta önceleri Napolyon'dan yanayken daha sonra ona düşman bir tavır aldı. Bu tavrı 1852'de Paris'ten sürgün edilmesine yol açtı. Tabii sürgün edilmesi onu susturmaya yetecek değildi. Aynı yıl "Napoleon le Petit" adlı ünlü hicvini kaleme aldı. Hiciv oldukça beğenilip, halk tarafından benimsenince de yazdıklarıyla halka açık bir çağrı iletti. Bu çağrı cumhuriyet çağrısıydı.


Cumhuriyetin ilanı üzerine Paris'e dönen Hugo, önce milletvekili sonra da senatör seçildi.(1876)
1885'de gerçekleşen vefatından sonra dahi bitmek tükenmek bilmeyen yayınlanmamış yapıtları mirasçıları tarafından yayınlandı.

Romanın Konusu:
Dış görünüşünün çirkinliği nedeniyle henüz bebekken Notre Dame Kilisesi'ne terkedilen kambur bir bebek, kilisenin genç bir rahibi olan Claude Frollo tarafından sahiplenir. Genç rahip ona Quasimodo adını verir ve onunla öz babasıymış gibi ilgilenir.

Quasimodo kilise sınırları içinde mutsuz bir çocukluk geçirir. Dışarı çıkmamasının nedenine gelince... Zavallıcık adımını dışarı attığı anda canavar diye nitelenerek yaşıtlarınca kovalanır. Babası bellediği adamla dışarı çıktığında da durum farklı yönde gelişmez. Kovalamasalar da parmaklarıyla onu gösterip fısıldalaşmaları onu çok üzmektedir.

Biraz büyüdüğünde Frollo ona kilisenin devasa çanlarını çalma görevi verir. İlk zamanlarda çan seslerini çok seven Quasimodo, çanların çıkardığı yüksek ses yüzünden sağır olmuştur.

Tüm bunlar olduktan yıllar sonra, artık Frollo evlatlığıyla birlikte yaşadığı kilisenin baş rahibidir.

Böyle bir durumda yaşayan birinin mutlu olması nasıl beklenebilir? O da Frollo'ya ne kadar saygı gösterirse göstersin, mutlu değildir. Ama yalnızca temel ihtiyaçlarını gidererek, sevgiden uzak, dışlanarak yaşamaktan başka yapacak daha iyi bir şeyi de yoktur... Ta ki keçisiyle birlikte dans ederek para kazanan Esmeralda adındaki genç kızı görüp ona aşık olsaya kadar!..

Notre Dame Katedrali
"Notre Dame Kilisesi" nasıl "Notre Dame'ın Kamburu" oldu?

Kitabın orjinal ismi Notre Dame de Paris(Paris'in Notre Dame Kilisesi)'dir. Ancak zamanla The Hunchback of Notre Dame(Notre Dame'ın Kamburu) olarak benimsenmiştir. Tek baş kahraman olmadığı halde romana adını vermesi Kambur Quasimodo'nun yaşadığı trajik aşk hikayesinin kasvetli havasına bağlanabilir. Ama yine de bu birçok kişiye göre doğru olmaz. Çünkü onlara göre bu romanın baş kahramanı Notre Dame Katedrali'nin bizzat kendisidir.


Katedrali aynı addaki roman kurtardı:

Romanın yazıldığı dönemde Paris'i yenilemek adına eski binalar bir bir yıkılıyordu. Notre Dame Katedrali de bu eski ve bakımsız binalardan biriydi. Yıkılacağına kesin gözüyle bakılırken, Hugo'nun 1831'de romanını yayınlaması ve kısa zamanda popüler olması adını verdiği katedralin yıkılmamasını sağladı. 
Walt Disney'in Notre Dame'ın Kamburu filminden bir sahne
Popüler Kültürde "Notre Dame'ın Kamburu": Her birinin adı Notre Dame'ın Kamburu olan filmlerin afişleri (tarih sırasına göre) 
1923, 1939, 1956, 1982, 1996 tarihlerinde her birinin adı The Hunchback of Notre Dame(Notre Dame'ın Kamburu) olan filmlerden en bilineni en sondaki animasyon filmdir.

1 yorum:

ehre sen dedi ki...

Aşkı en iyi anlatan romanlardan biri,roman bitince hangisi gerçekten aşıktı diye yersiz bir düşünce geçmişti içimden:)Paris sokaklarındaki pisliği anlattığı bölüm çok etkilemişti beni,iliklerime kadar tiksinmiştim,çok seviyorum bu romanı çokkk.