28 Kasım 2010 Pazar

Loch Ness Canavarı: Gerçek mi? Söylence mi?

İlk olarak M.S 580'de Aziz Columba'nın karşılaştığını iddia ettiği, İskoçya'nın kambur ve uzun boyunlu deniz yaratığı Nessie tüm zamanların en korkutucu su canlılarından biri olarak göze çarpıyor. Gerçekte varolup, olmadığı kanıtlanamayan ama neredeyse tarihin başlangıcından beri varlığına inanılan Nessie'yi tanıyalım...İskoçya'nın Loch Ness Gölü'nde yaşadığı rivayet edilen Nessie, tarihin ilk devirlerinde yerli halk tarafından taşlara yontularak resmedilmiştir.  M.S 565'te ise Aziz Columba bir kitabında, canavarın gölde yüzen bir adama saldırıp, öldürdüğünden bahsetmiştir.
Loch Ness Gölü: Büyük Britanya’daki en büyük tatlı su gölü olan Loch Ness, İskoçya'nın kuzeyinde yer alır. Great Glen Nehri'nin bir koludur.

Nessie'nin varlığına kanıt olabilecek olaylar:

1) 27 Ağustos 1930’da üç İskoç balıkçı, yaklaşık 10 metre boyundaki bir canavarın sudan çıkıp teknelerine saldırdığını ve tekneyi havaya fırlattığını iddia etmiştir. Tekne büyük zarara uğramış ve karaya oturmuştur. Olayın büyük gazetelerin manşetlerinde yer almasının ardından Loch Ness canavarını gördüğünü iddia eden başkaları da gazetelere mektup yağdırmışlardır. 2) 5 Ocak 1934'te saat 01.30'da gerçekleşen bir olay oldukça hayret vericidir. Buna göre veterinerlik öğrencisi Arthur Grant, motosikletiyle Inverness'ten Glen Urquhart'a giderken yolun sağ tarafında kalan çalılıklarda hareket eden bir karaltı görür. Uzun boyunlu, büyük ve oval gözlü bir hayvan önce ona bakar ardından yolun karşı tarafına geçerek göle girer. Bu imkansız gibi görünen olay saniyelerle ifade edilecek kadar kısa bir zamanda gerçekleştiyse de Grant'ın, garip yaratığın ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört yüzgecinin ve upuzun(yaklaşık 2 metre) bir kuyruğunun olduğunu görecek kadar zamanı olmuştur .

Grant'ın tasviri tarih öncesi çağlarda yaşamış olan deniz yaratığı Plesiosaur'la birebir örtüşmektedir. Plesiosaur, onun gibi; uzun boyunlu, küçük kafalı, ince kuyruklu, sağlam yapılı ve dört yüzgeçlidir. Ama nesli dinazorlarla birlikte 60 milyon yıl kadar önce tükenmiştir. Tabii biraz fantastik de olsa, tarih öncesi canlıların çoğunun nesli tükendiği halde, birkaçının kurtulmayı başarıp günümüze kadar belli bölgelerde yaşadıkları iddiası ortaya atılabilir. Bu da Nessie'nin gerçekten varolabileceği iddiasını mantıklı kılar.

3) 8 Ağustos 1972'de erken saatlerde Dr. Robert Rine ve ekibi gölün bir bölümünü radarla ve su altı kameralarıyla tarıyordur. Radar bir şeylerden kaçıyor gibi görülen balık sürüsünü ve onları takip eden 6-9 metre uzunluğunda devasa bir canlıyı tespit eder. Garip canlı geçerken ekibin çektiği birkaç kare fotoğraf daha sonra hayvan bilimcilerce incelenmiş ve Plesiosaur'u andırdığı kabul edilmiştir.

4) Başka İskoç göllerinde(Morar, Arkaig, Quoich, Lemond vb.) de buna benzer yaratıklar görüldüğü bildirilmiş; başları at başına, boyunları yılan balığına benzetildiğinden at-yılan balığı olarak anılmışlardır.
  
Loch Ness efsanesinin çürütülmeye çalışılması:
   1961'de kurulan ve yegane amacı Loch Ness efsanesinin gerçek olup olmadığını araştırmak olan Loch Ness Araştırma Bürosu'nun yaptığı uzun araştırmalar sonuçsuz kalmıştır. Son olarak 2003'de 'sonar' tekniği kullanan bir BBC ekibinin Loch Ness'de o büyüklükte bir canlının yaşayamayacağını bildirmesi dahi halkı ikna etmeye yetmemiştir.

Sonar: (Sound Navigation And Ranging) ses dalgalarını kullanarak karşıdaki cisme ait boyut, uzaklık vb. verileri tespit etmeye yarayan alet.

Popüler Kültürde Nessie:
    Gün geçmiyor ki ''Nessie bulundu'', ''İşte Loch Ness Canavarı'nın amatör kamerayla çekilmiş videosu'', ''Loch Ness Canavarı uydu görüntülerine takıldı'' vb. haberleri görmeyelim... Bu haberleri büyük bir heyecanla izleyenler/okuyanlar daha sonra sahte olduklarını öğrendiğinde büyük hayal kırıklığı yaşamaktadır. (Bu, konuların derinlemesine araştırılmadan sunulmasının bir sonucudur.) Yine de ümidinizi kaybetmeyin; Nessie'nin varlığı kanıtlanamadı belki ama ''kesinlikle'' varolmadığı da henüz ispatlanabilmiş değil...

  Bununla birlikte bu konuda çeşitli filmler çekilmiştir. Yandaki resimde ''Benetath Loch Ness'' (Loch Ness'in Altında) adlı filmin afişini görüyorsunuz...


  Hakkında gazete ve dergilerde binlerce yazı/haber çıkan Nessie çizgi romanların da vazgeçilmez bir unsurudur. Özellikle Martin Mystere, Dylan Dog ve Zagor'da ''Nessie türevi'' deniz ya da göl yaratıklarına zaman zaman rastlamaktayız.      

   Bölge turizminin gelişmesinde büyük rol oynayan 'Nessie' gerçekte varolsun ya da olmasın Loch Ness halkı bu efsaneye inanmaya devam edecek gibi görünüyor...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Nessie aslında bir "plesiosaurus" adlı bir dinozor türünden gelmiştir."Plesiosaurus"'lar yangına, depremlere ve sele dayanabilir. Benzemeleri o kadar fazladır ki