12 Ekim 2010 Salı

Kedilerin Kuyruğuna Teneke Bağlayan Zihniyetin Ürünü:İzmir'in Bornova ilçesinde güvenlik kamerasınca tespit edilen vahşet anı, izleyenlere ''Bu günlere de mi geldik?'' dedirtti. Vicdani değerlerinden yoksun dört üniversite öğrencisi, kimseye zararı olmayan zavallı sokak kedisini acımadan öldürdü.

   Bornova'da, Ege Üniversitesi'ne giden dört ... (öğrenci demeye dilim varmıyor. siz boşluğu doldurursunuz) bir sokak kedisini tekmeleyerek öldürdü.  Kediye bir kutu içinde bakan büfe sahibi Arda Damar, o sabah onu yerde ölü olarak buldu. Güvenlik kamerasını inceleyince acı gerçeği öğrendi. Dört vicdansız (bu sıfat onlar için hafif kalır), zavallıcığı pitbull cinsi köpeklerine parçalatmak istemiş, köpek onlardan daha vicdanlı çıkıp, kediye zarar vermemişti.  İçlerinden biri de -o kırılası- ayağıyla kedinin başını ezmişti. Büfeci görüntüleri polise verdi. Olaydan haberdar olan hayvanseverler ayaklanarak Bornova Emniyet Müdürlüğü'nde toplanarak suç duyurusunda bulundu. Polis onlardan ikisini yakaladı.  Biz bu olayın çok benzerini gördük. Her seferinde de -maalesef- en fazla para cezası verildi bu insan kılıklı canavarlara. Umarız bu kez hak yerini bulur ve zalimler cezalandırılır. Ama şu açık bir gerçek ki; cezalar caydırıcı değil. Özellikle de hayvan hakları konusunda...  

Bu bir ilk mi? Tabii ki hayır. İşte medyada çıkan haberlerden bazıları;

8 Şubat 2010 - Bodrum'da Kedi Vahşeti
Muğla'nın Bodrum İlçesi´ne tatil için gelen S.S.´nin (35), kaldığı otel ve pansiyonda kedileri öldürüp kanını içtiği iddiası hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

İstanbul Ataköy'de, yeşillik alandaki kedi ölüleri görenleri şoke etti.

Adıyaman'da, gözleri yapıştırıcı sürülerek kapatılmış 2 yavru kedi bulundu.

Daha önce hayvan hakları üzerine yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz: Bunu Ancak Bir İnsan Yapabilir

Not:
Vahşet görüntüleri medyaya zaten düştü. Ama izlemenizi tavsiye etmiyorum;

SON SÖZ:
Hayvanlar birer eşya değil, canlıdır! Sizden tek farkları dört ayak üstünde durmaları. Evcil hayvan alıp da; parasını verdim, istediğimi yaparım gibi de düşünmeyin. Siz onun kullanım hakkını satın alamazsınız. Sadece -her ne kadar yanlış bir uygulama da olsa- onlara bakmak için evcil hayvan dükkanları (pet-shop) ndan onları satın alırsınız. Satın almanız onun özgürlüğünü kısıtlamanızı; kısırlaştırmanızı, kötü davranmanızı haklı çıkarmaz. Bunu asla unutmayın ve o sevimli dostlara zarar vermeyin!  

Hiç yorum yok: