1 Eylül 2010 Çarşamba

Bunu Ancak Bir İnsan Yapabilir:

Videoyu görmek için resme tıkla(manızı önermem)

Hürriyet gazetesi ''Bunu yapan insan olamaz'' başlığıyla vermiş bu haberi. Ama ben üstüne basarak söylüyorum ; ''Bunu ancak bir insan yapabilir:''

'' İngiliz kızın köpek yavrularını canlı canlı nehrin azgın sularına fırlatırken çekilen görüntüleri, dünyayı ayağa kaldırdı. Hırvatistan'da çekilen ve sosyal paylaşım sitelerinde milyonlarca kişi tarafından izlenen görüntüler, hayvanseverlerin sert tepkisine yol açtı. Genç kıza ölüm tehditleri yağıyor. İngiliz ve Hırvat hayvanseverler dernekleri, yavru köpekleri nehre fırlatan İngiliz kızın kimliğinin tespit edilmesi için kampanya başlattı. Hayvan sağlığı örgütü PETA sözcüsü, bu tür olayların çok fazla olduğunu ve her gün hayvanlara işkence yapıldığı yönünde bir çok şikayetler aldıklarını açıkladı. Sözcü, Hırvatistan yerel hayvan severler derneklerinin bu tür olaylardan haberdar olduklarından emin olmak için çalışmalar yaptıklarını iletti. Daha önce de Mary Bale isimli İngiliz kadının, sokakta gördüğü bir kediyi önce sevip sonra çöp bidonuna atarken çekilen görüntüleri tüm dünyada tepkiye yol açmıştı. Bale de, benzer şekilde ölüm tehditleri alıyor. (Alpaslan DÜVEN/DHA) ''

Dünya'yı hem madden hem de manen bu kadar kirleten biz değil miyiz? Kirli düşüncelerimiz, vahşi hislerimiz, kin tutuşumuz, birilerinin zarar görmesinden zevk alışımız yok mu! İşte böyle çirkin duygular değil miydi en eski atalarımız Adem ve Havva'yı cennetten kovduran. Onlar neden kovuldu cennetten? Yasak bir meyveyi yedikleri için değil mi? Tanrı onlara koskocaman bahçeleri olan cenneti verdi. ''Herşeyi kullanın ama yalnızca bu meyveyi yemeyin'' dedi. Buradaki 'meyve' temsili tabii ki. Onlarsa nefislerine uydular ve neticede cennetten Dünya'ya getirildiler.
Burada anlatmak istediğim gereksiz yere o meyveyi yiyen Adem ve Havva cennetten kovulursa gereksiz yere vahşet uygulayan, bunca kötülüğü yapan biz Ademoğulları nasıl cennete gireceğiz.

Ne hayvanlara önem veriyoruz ne de kendi türümüz olan diğer insanlara. Gün geçmiyor ki bir vahşet haberi görmeyelim gazeteyi açtığımızda. Ama olmuyor. Yine aynı. Hep aynı. Ya birisi koskoca bir aileyi yokediyor, ya trafikte dehşet saçıyor, ya da söz konusu haber gibi (en sık rastlanan tür de bu) kendini koruyamayan canlılara zarar veriliyor.

Hatırlarsınız belki geçen sene (Türkiye'de) manyağın biri -bilindiği kadarıyla- üç savunmasız kedinin boğazını kesmişti de az bir para cezası almıştı. O ceza da katlettiği kedilerden birinin sahipli olması nedeniyle verilmişti.

Bir de yaz başında bir olay olmuştu. Rusya'da bir reklam firması zavallı bir eşeği paraşütle uçurmuştu. Suçlulara en fazla 2'şer yıl hapis verileceği söyleniyor.

Yine bu yıl içinde Endonezya'da sapığın biri, bir ineğe tecavüz etmişti. Sapık, ineğin sahibine başlık parası vermiş, zavallı inek kendisine tecavüz edenle evlendirilmişti.

Bunlar şu anda aklıma gelen örnekler. Ama kendini savunamayacak kadar güçsüz bu hayvancağızlara yapılan işkence ve tecavüzün önüne geçilmesi için somut adımlar gerekiyor. Bu konuda yapılacak en doğru şey cezaların arttırılması olur bence.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi:
Madde 1
Bütün hayvanlar biyolojik denge kavramı içerisinde varolmak bakımından eşit haklara sahiptir.

Madde 2
Bütün hayvanlar saygı gösterilme hakkına sahiptir.

Madde 3

1. Hayvanlara kötü muamele edilemez veya zalimane davranışlarda bulunulamaz.
2. Eğer bir hayvanın öldürülmesi gerekiyorsa, bu bir anda, acısız ve korku yaratmaksızın yapılmalıdır.
3. Ölü bir hayvana saygıyla davranılmalıdır.

Madde 4
1. Vahşi hayvanlar yaşama hakkına ve kendi doğal çevrelerinde özgürce üreme hakkına sahiptirler.
2. Vahşi hayvanların özgürlüğünden uzun süreli alıkonulması, avlanma ve balık tutma geçmiş zamana ait olup hangi sebeple olursa olsun vahşi hayvanların bu şekilde kullanımı hayati olmayıp, akis davranışlar bu temel hakka karşıdır.

Madde 5
1. Bir insanın desteğine ihtiyaç duyan her hayvan uygun beslenme ve bakımı görme hakkına sahiptir.
2. Hiçbir koşul atında terk edilemez veya adil olmayan bir şekilde öldürülemezler.
3. Her tür soy üretme ve hayvan kullanımında soyun fizyolojisine ve kendi türüne özel davranışlarına saygı gösterilmesi zorunludur.
4. Hayvanları içeren sergiler, gösteriler ve filmler hayvanların onuruna saygı göstermek zorunda olup hiçbir şekilde şiddet içeremezler.

Madde 6
1. Hayvanlar üzerine yapılan fiziksel ya da psikolojik acı çekmeye sebep olan deneyler hayvanların haklarının ihlalidir.
2. Soyu tükenen hayvanların ya da yok edilen bir hayvanın yerine yenisinin ikame edilmesi yöntemleri geliştirilmeli ve sistemli olarak devam ettirilmelidir.

Madde 7
Gereği olmayacak şekilde bir hayvanın öldürülmesini içeren her kanun ya da buna yol açan her karar yaşama karşı işlenmiş suç kapsamındadır.

Madde 8
1. Vahşi bir hayvan soyunun hayata kalma onurunu hiçe sayan her yasa ve böylesi bir harekete sebep olan her karar soykırıma eşdeğer olup soya kaşı işlenmiş suçtur.
2. Vahşi hayvanların katledilmesi ve üreme yumurtalarının kirletilmesi, yok edilmesi soykırım cürümüdür.

Madde 9
1. Hayvanların kendilerine özgü yasal statüleri ve hakları hukuk tarafından tanınmak zorundadır.
2. Hayvanların güvenliğinin koruma altına alınması hususu Devlet örgütleri düzeyinde temsil edilmelidir.

Madde 10
Eğitimden ve okullaşmadan sorumlu merciler, vatandaşlarına çocukluktan itibaren hayvanları anlamayı ve saygı göstermeyi öğrenmeleri için olanak sağlamak zorundadır.

Hayvan Hakları Federasyonu'nun Düzenlediği Bazı Kampanyalar:

Hiç yorum yok: