21 Mayıs 2010 Cuma

Pacman'ın Tarihi

Bugün arama motoru Google'ı kullananlar farklı birşeyle karşılaştı. Bilgisayarla çok fazla ilgisi olmayanların dahi bilebileceği ünlü oyun Pacman'la. Peki Pacman'ı bu kadar ünlendiren neydi?


İsterseniz oyunun geçmişine bir bakalım:


Namco adlı Japon oyun firması tarafından 22 Mayıs 1980'de piyasaya sürüldü.Temel amacı yuvarlak nesneleri alarak canavarların, mavi renkte (etkisiz halde) olmalarını sağlayıp canavarların üzerlerinden geçip onları yenmek olan oyunun Türkiye'de çıkışı Atari 2600'le oldu.


Atari 2600, 1977 yılında piyasaya sürülse de yaygınlaşması 1980'lerin ortalarını bulmuştur.
Bu oyun konsolunun en çok satan oyunu ünvanı da Pacman'a aittir.


Aslında piyasaya sürüldüğünde oyunun adı Puckman -disk adam-'mış. Ama Kuzey Amerika'da bazı kişilerin 'P' harfinin yerine 'F' koyarak oyunun adıyla dalga geçmeleri nedeniyle isim değişikliğine gidilmiş. Edindiğim bir bilgiye göre; Avrupa'da oyuna hala eski ismiyle rastlamak mümkün.


'Tüm zamanların en iyi video oyunu' olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran yapım o kadar biliniyor ki; video oyunu denilince akla ilk o geliyor, birçok reklam, televizyon programı vb. yayınlarda kendine yer bulmayı her zaman başarıyor!..

''Sizce Pacman neden bu kadar ünlü?'' anketi sonuçları:


Sizce Pacman neden bu kadar ünlü?
Gerçekten çok iyi olması !
(37%)
Sadece eğlendirici olması
(50%)
Tv, reklam vb. yayınlarda sıkça yer alması
(0%)
Tamamen şans !
(12%)

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Tek kelimeyle harika bir oyun. Bilgisayarla pek aram olmadığı halde az oynamadım şu Pacman'ı.

Adsız dedi ki...

Pacman'ı ilk kez eski bilgisayarımda oynamıştım. Hatta Mario ve Age of Empires 1'den sonra oynadığım ilk oyundu. Ah ne güzeldi o yıllar...

Adsız dedi ki...

Puckman ismi daha mı iyiymiş sanki.